Beleška urednika sajta Dragoslava Simića:
Ovaj moto sajta prikazuje način rada primenjen u emisijama čiji sam autor.
Ivo Andrić. Iz priče „Alipaša“:
„Slušam ga dugo i pažljivo, samo mi ponekad dođe da mu upadnem u reč i da mu kažem šta ja mislim o tome. Da, dođe mi da to učinim, ali neću mu kazati ništa, jer ja ničiju priču ne prekidam i nikog ne ispravljam, ponajmanje stradalnika koji priča o svom stradanju. I kud bih ja došao kad bih to činio. Onda priče ne bi ni bilo. A svaka priča je, na svoj način, i u određenom trenutku, iskrena i istinita, a kao takvu treba je saslušati i primiti...“
2022. godine navršilo se 35 godina od kako je došlo do velikog okršaja „Bitke za vodu“ u selu Vevčani.
Izvor: Vikipedija
U podnožju Jablanice, nedaleko od Ohridskog jezera leže Vevčani - selo vrednih i veštih neimara, istinski opredeljeni za slobodu, pravičnost i demokratiju, vezdan u sukobu sa nepravičnom vlašću, simbol sloge i jedinstva kad su ugroženi.
Na današnji dan 7. avgusta 1987. godine, prvi put je jugoslovenska policija upotrebila električne palice kojim je tukla domaće stanovništvo koje se pobunili protiv postavljanja cevi velikog prečnika za elitno naselje Elen kamen. Policija je tada svojim brutalnim delovanjem štitila visoke makedosnke komunističke funkcionere koji su imali vikendice na obali jezera, a selo Vevčani je trebalo da ostane bez vode.
Pod parolom da treba pojačati količinu vode susednom selu Oktisi i da deo vode treba dati opštini i gradu Strugi, desio se ovaj događaj o kome su izveštavale sve jugoslovenske novine, radio i televizijske stanice u zemlji i inostranstvu raspada Jugoslavije. U ceo događaj se uključila i Slovenka Viktorija Potočnik, član skupštine SFR Jugoslavije.
Danas je izgradnja minielektrana i zatvaranje čiste vode u cevi normalna pojava u regionu. Ali tada nije i stanovnici sela Vevčani su ovo prepoznali.
Ovaj događaj je onda pratio novinar radio Beograda Dragoslav Simić, koji je boravio u selu Vevčani i napravio i fotografije i audio snimke koji se mogu čuti na stranicama ovog sajta.
Takođe Simić je išao u Skoplje i pratio događaje koji su usledili, jer je protest prerastao okvire Makedonije, a delagacija sela Vevčani je bila i u skupštini Jugoslavije i u Saveznom izvršnom veću. Delegaciju je predvodio dr Alimpije Anđelski.
Slušaj 1. deo: (mp3)
Slušaj 2. deo: (mp3)
Ove vodovodne cevi koje su nasilno donete u selo predstavljale su predmet spora jer je njima trebalo da oteče vevčanska zdrava pijaća voda u elitno “funkcionersko” naselje Elen kamen na Ohridskom jezeru. Tako je došlo do pobune meštana, a cevi su ostale na snimcima kao pomen na taj događaj koji je uzburkao u ono vreme čitavu jugoslovensku javnost. Bahatost vlasti na ovim prostorima nikad nije prestajala.
Ovakvih cevi bilo je rasuto po čitavom selu. Čekale su radnike kojima su se Vevčanci usprotivili.
Sajt
www.audioifotoarhiv.com
je nekomercijalan i spada
u domen nematerijalne
kulture.
Izdržava se od donacija.
Podržite ga.
Adresa urednika:
Dragoslav Simić
sicke41@gmail.com
Postavljeno: avgust 2022.
Autor sajta | Kratka biografija Dragoslava Simića, osnivača sajta www.audioifotoarhiv.com
sicke41@gmail.com sajta |
Srodni linkovi: Vaša pisma, Otvoreno o sajtu, Novo na sajtu, Poklon za poneti, E-prodavnica
Pošaljite svoje utiske o ovoj strani na adresu urednika sajta: Dragoslav Simić, sicke41@gmail.com. Vaše pismo može biti objavljeno.