Knjiga + CD u pripremi. Ispovesti 40 sagovornika XX veka prema radio emisijama Dragoslava Simića.
Detaljnije u novoj informaciji za nekoliko dana. Knjiga izlazi početkom
sledeće godine.
Objavljivanje ove knjige podržalo je Ministarstvo kulture Srbije na
konkursu za 2017. godinu.
Pratite redovno naš
Fejsbuk
Ovo je priča koja počinje u Zagrebu 1982. godine. Na predlog gospođe Rine Tropan, majke mog dobrog druga Luja Tropana, razgovarao sam sa dr Ankom Matić, aktivistkinjom KPJ (Komunističke partije Jugoslavije), koja je pre Drugog svetskog rata u Parizu pomagala našim dobrovoljcima da se, posle pada republikanske Španije, vrate u Jugoslaviju. Razgovor je emitovan u okviru dokumentarnog programa Drugog programa Radio Beograda. Tada u Zagrebu nisam ni slutio da ću 2009. pokrenuti svoj sajt koji se bazira na mojim dokumentarnim emisijama i da će baš taj sajt proširiti interesovanje posetilaca za dr Anku Matić i njenu vezu sa jugoslovenskim dobrovoljcima, učesnicima Građanskog rata u Španiji.
Ovo potvrđuje pismo koje sam dobio iz Zagreba od gimnazijalke Dorotee Šušak, 30. marta 2014. godine.
Poštovani gospodine Simić!
Na vašoj internetskoj stranici "Audio i Foto arhiv" pronašla sam vašu objavu iz marta prošle godine. Dr Anka Matić je teta moga djeda dr Josipa Stojanovića koji bi, uključujući i mene i moju majku, volio imati snimku vašeg razgovora s njom, koji nas se izuzetno dojmio. Također, ukoliko se i dalje zanimate za fotografiju Anke Matić ili njenu biografiju, ja bih vam ih mogla ovim putem dostaviti, s obzirom da djed ima njenih fotografija, ali i detaljnijih informacija....
Dr Anka Matić kao stipendista francuske Vlade, boravi u Parizu od 1938. godine. Boris Kidrič joj je tada rekao: “Anka, sad sam uglavnom završio poslove koje sam trebao da završim, međutim ti ostaješ u Parizu. Osnovni zadatak koji ćeš imati je prebacivanje španskih boraca iz Francuske u Jugoslaviju, kontakti sa španskim borcima u logorima, zatim rad u iseljeničkoj organizaciji među studentima.” – Boris mi je dao potrebne veze.
Posle kapitulacije Francuske 1940. godine Anka ostaje u Parizu i dalje radi na povratku u domovinu Jugoslovena, učesnika Španskog građanskog rata. Svedočenja ove žene o zaboravljenim delovima istorije, njen susret sa Titom u Parizu 1939. godine ili susreti sa drugim jugoslovenskim dobrovoljcima u Španiji koji su posle oslobođenja Jugoslavije 1945. proglašeni narodnim herojima čine okosnicu njene priče.
Dr Anka Matić umrla je u svojoj 94 godini u Zagrebu 2004. godine. Ostala je levičarka celog života, razočarana raspadom nekadašnje zajedničke domovine. Ostavila je dnevnik o svom životu. Njeni rođaci Dorotea Šušak i dr Josip Stojanović najavili su objavljivanje knjige ovih dnevničkih zapisa.
Vidi "Gosti sajta" - dr Anka Matić
Vidi "Knjige koje govore" - dr Anka Matić
Postavljeno: decembar 2017.
Sajt
www.audioifotoarhiv.com
je nekomercijalan i spada
u domen nematerijalne
kulture.
Izdržava se od donacija.
Podržite ga.
Adresa urednika:
Dragoslav Simić
sicke41@gmail.com
Autor sajta | Kratka biografija Dragoslava Simića, osnivača
sajta www.audioifotoarhiv.com
sicke41@gmail.com sajta |
Srodni linkovi: Vaša pisma, Otvoreno o sajtu, Novo na sajtu, Poklon za poneti, E-prodavnica
Pošaljite svoje utiske o ovoj strani na adresu urednika sajta: Dragoslav Simić, sicke41@gmail.com. Vaše pismo može biti objavljeno.